menu close menu

ADUNAREA ANUALĂ PAROHIALĂ

                                                     ADUNAREA ANUALĂ PAROHIALĂ 

 

Dragi credincioși ai parohiei noastre,

Conform Statutului pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române (art. 54-58)organismul deliberativ al Parohiei, ca entitate religioasă şi duhovnicească, este Adunarea Parohială.

Adunarea Parohială este compusă din toţi credincioşii majori ai parohiei, bărbaţi şi femei, care mărturisesc prin credinţa, faptele şi ţinuta lor morală, ataşamentul faţă de Biserica Ortodoxă, de învăţătura ei de credinţă şi de instituţiile ei.

Prin urmare, convocăm întrunirea anuală a Adunării Parohiale pentru ziua de duminică, 26 Noiembrie 2017, orele 14.30:

– în vederea prezentării, aprobării şi avizării raportului de activitate al Consiliului şi Comitetului parohial pe linie liturgică, catehetică, misionară şi culturală.

– în vederea dării de seama a situaţiei economico-financiar-administrative de către Fundaţia „Saint Makarios The Great Ecclesiastical Trust”, entitatea juridică a parohiei noastre şi prin intermediul căreia avem asigurat statutul nostru legal în faţa autorităţilor engleze, precum şi prin care putem beneficia de facilităţi fiscale aferente acestui statut.

– în vederea alegerii noilor membri ai Consiliului parohial şi al validării lor.

 

Cu multă consideraţie,

Pr.Dr. Ciprian Petru Nedelcu

 

7 noiembrie 2017 | Noutăți | 0

Comments are closed.